Results

Points matter.

The ranking tables list the eight best results achieved in each discipline. Team competitions include rope skipping and dance choreography. As for single disciplines, line running, ball throw, long jump, mile run, scooter race and chess are on the agenda.

30.05.2016 - 10:21

Ball Throw (Girls)

Rank Student Team

1

Sydney Meyer
SIS Zürich
2 Kalina Shishkova
SIS Winterthur
3 Michelle Koye
SIS Zürich-Wollishofen
3 Amandine Walon
SIS Basel
5 Rebecca Hauser
SIS Schönenwerd
6 Janina Stadler SIS Winterthur
7 Miriam Dolfini
SIS Zürich-Wollishofen
8 Júlia Barbosa
SIS Brasília
30.05.2016 - 10:21

Ball Throw (Boys)

Rank Student Team

1

Cyrill Heiniger
SIS Schönenwerd
2 Max Wenzel
SIS Zürich
3 James Donelan
SIS Männedorf-Zürich
4 Luis Gonzalez Diterich
SIS Zürich
5 Stefano Sicilíano
ESB Rio de Janeiro
6 Claudio Perini
SIS Winterthur
7 Cole Creeden
SIS Basel
8 Maxim Schneider
SIS Rotkreuz-Zug
30.05.2016 - 10:21

Long Jump (Girls)

Rank Student Team

1

Kalina Shishkova
SIS Winterthur
2 Michelle Koye
SIS Zürich-Wollishofen
3 Janina Stadler
SIS Winterthur
4 Amandine Walon
SIS Basel
5 Anastasia Schäfer
SIS Rotkreuz-Zug
6 Júlia Barbosa
SIS Brasília
7 Sydney Meyer
SIS Zürich
7 Marlene Mücke
SIS Basel
30.05.2016 - 10:21

Long Jump (Boys)

Rank Student Team

1

Leonardo Grossenbacher
SIS Schönenwerd
2 James Rothwell
SIS Rotkreuz-Zug
3 Lenny Guhl
SIS Zürich-Wollishofen
4 Cyrill Heiniger
SIS Schönenwerd
5 Bento Granato
ESB Rio de Janeiro
6 Adam Cappelletti
SIS Zürich-Wollishofen
7 Roger Wolff
SIS Pfäffikon-Schwyz
8 Luis Gonzalez Diterich
SIS Zürich
30.05.2016 - 10:21

Mile Run (Girls)

Rank Student Team

1

Natalia De Benito Marcos
SIS Basel
2 Tanja Berce
SIS Rotkreuz-Zug
3 Nina Velten
SIS Zürich
4 Louisa Krause
SIS Männedorf-Zürich
5 Aisha De Vylder
SIS Männedorf-Zürich
6 Gabriela Garrido Sancho
SIS Männedorf-Zürich
7 Rebecca Hauser
SIS Schönenwerd
8 Viviane Vonlanthen
SIS Schönenwerd
30.05.2016 - 10:21

Mile Run (Boys)

Rank Student Team

1

Lucas Alecu
SIS Basel
2 Maxim Schneider
SIS Rotkreuz-Zug
3 James Rothwell
SIS Rotkreuz-Zug 
4 Roger Wolff
SIS Pfäffikon-Schwyz
5 Bjorn Wolter
SIS Pfäffikon-Schwyz 
6 Leonardo Grossenbacher
SIS Schönenwerd
7 Lenny Guhl
SIS Zürich-Wollishofen
8 Adam Cappelletti
SIS Zürich-Wollishofen
30.05.2016 - 10:21

Scooter Race (Girls)

Rank Student Team
1 Marlene Mücke
SIS Basel
2 Natalia De Benito Marcos
SIS Basel
3 Viviane Vonlanthen
SIS Schönenwerd
4 Rebecca Hauser
SIS Schönenwerd
5 Anastasia Schäfer
SIS Rotkreuz-Zug
6 Tanja Berce
SIS Rotkreuz-Zug
7 Luísa Masotti
SIS Brasília
8 Maria Luisa Fonseca
ESB Rio de Janeiro
30.05.2016 - 10:21

Scooter Race (Boys)

Rank Student Team

1

Lucas Alecu
SIS Basel
2 Maxim Schneider
SIS Rotkreuz-Zug
3 Claudio Perini
SIS Winterthur
4 Alexander Dimov
SIS Winterthur
5 Adam Cappelletti
SIS Zürich-Wollishofen
6 James Donelan
SIS Männedorf-Zürich
7 Niclas Rukavina
SIS Männedorf-Zürich
8 Artur Assoni
SIS Braslia
30.05.2016 - 10:21

Line Running (Girls)

Rank Student Team

1

Kalina Shishkova
SIS Winterthur
2 Viviane Vonlanthen
SIS Schönenwerd 
3 Janina Stadler
SIS Winterthur
4 Michelle Koye SIS Zürich-Wollishofen
5 Miriam Dolfini
SIS Zürich-Wollishofen
6 Amandine Walon
SIS Basel
7 Louisa Krause
SIS Männedorf-Zürich
8 Maria Luisa Fonseca
ESB Rio de Janeiro
30.05.2016 - 10:21

Line Running (Boys)

Rank Student Team

1

Cole Creeden
SIS Basel
2 Leonardo Grossenbacher
SIS Schönenwerd
3 Lucas Alecu
SIS Basel
4 James Rothwell
SIS Rotkreuz-Zug
5 Lenny Guhl
SIS Zürich-Wollishofen
6 Cyrill Heiniger
SIS Schönenwerd
7 Max Wenzel
SIS Zürich
8 Diego Aragão
SIS Brasília
30.05.2016 - 10:21

Chess (Mixed)

Rank Student Team

1

Theo Bonvin
SIS Zürich
2 Anne-Sophie Eberle
SIS Zürich-Wollishofen
3 Jasper Freigang
SIS Zürich-Wollishofen
4 Mateus Gameiro
SIS Brasília
5 Felipe Lucena
ESB Rio de Janeiro
6 Andreas Probst
SIS Rotkreuz-Zug
7 Dimitrios Bellos
SIS Basel
8 Claudio Lang
SIS Winterthur
30.05.2016 - 12:05

Rope Skipping (Mixed)

Rank Team

1

SIS Basel
2 SIS Winterthur 
3 SIS Zürich
4 ESB Rio de Janeiro 
5 SIS Rotkreuz-Zug
6 SIS Zürich-Wollishofen
7 SIS Schönenwerd
8 SIS Brasília
28.05.2019 - 16:00

Dance Choreography (Mixed)

Rank Team

1

SIS Winterthur
2 SIS Brasília
3 SIS Basel
4 ESB Rio de Janeiro 
5 SIS Männedorf-Zürich
6 SIS Pfäffikon-Schwyz
7 SIS Rotkreuz-Zug 
8 SIS Zürich